Kennel assocation “Royal Club” and The English Mastiff Club of Serbia was organized the first specialized show of Mastiff, Bullmastiff and English Bulldog. The show was held on 14 September 2013 in Novi Sad. For this show was registered 53 dogs (20 of English Bulldog, 17 Bulamstiff and 16 Mastiff). The judge was Mr. Jurgen Sauer from Germany.

 

 

RESULTS:

BREED : English Bulldog

MALES

Puppy class

1.HOME PILAR BORN TO BE SOUL- ow.Ivana Brdarević

Junior class

1.DARKTAMBUL LORD- Junior club winner- ow.Darko Milanović

Intermedia class

1.YERBA –DADDY-CAC,V1-ow.Lukić Nenad

2.MAUMI CAPTAIN HAPPY,V2-ow.Oton Gunjak

3.ARON-V3-ow.Ćulibrk Nikola

Open class

1.MANGO DOGS&PAROTTS FAMILY-CAC,V1-ow.Mirjana Sučević

2.FERNANDO-V2.-ow.Radovan Malešević

3.MAUMI MINOTAUR-V3,-ow.Ivana Brdarević

Champion class

1.NEW STIYLE APPEARS BRITISH HERO-CAC,V1, Club winner,BOB,- ow. Gabor Varga

2.HOME PILAR SILVERBACK- ow. Ivana Brdarević

Veteran class

1.MEISTER YODA-V1,-ow.Monika Malić

FEMALES

Baby class

1.ROXY-vrlo perspektivan.-ow.-Jovan Gnjatović

Junior class

1.OLIVIA OD KUĆE DON-V1, Junior Club winner

2.NIKITA-V2,-ow.-Oton Gunjak

3.NEW STIYLE APPEARS JUST UNIQUE-V3, ow.-Gabor Varga

Intermedia class

1.BEKA-V1, ow.-Dragan Mihajlović

2.ANTENA VON TEUFELHOHLE, ow.Slobodan Stoisavljević

Open class

1.B-LUNA –CAC,V1,Club winner.-ow.-Oton Gunjak

2.REBEKA-V2,-ow.-Lukić Nenad

Champion class

1.HOME PILAR ROLLIN IN THE RING-CAC,V1.-ow.-Aleksandar Vranješ

BREED: Bulmastiff

MALES

Pupy class

1.TORO DIAVOLO NORBERT- VP,-ow.-Odg,Pink haus, Dejan Veljković

Junior class

1.JCH SZEKELY SZENTKIRALYI LEONIDAS- Junior Club winner,V1,BOB,-ow.-Robert Sveda

2.DON-V2,-ow.-Nenad Rašljić

3.MR LUCKY BIG HEAD BEATIES-V3-ow.Nikolić Lazar

4.ALKAPONE ST.HEALERS V4,.ow.-Petar Knežević

Intermedi class

1.BANBULLS CALL ISTO –CAC,V1, ow.-Sfera Jasmina

2.AHIL BIG HEAD BEAUTIES-V2,.ow.-Igor Jelača

Open class

1.ZULU GEMEKEEPERS OF WUTHERING HIGHTS-CAC,V1,Club winner, ow.Vera i Jovan Crnobrnja

Champion class

1.CH SZEKELY SZENTKIRALYI BATU KAN-CAC,V1, ow.-Robert Sveda

FEMALES

Pupy class

1.BIZANTINE EMANUIL BULL- VP, ow.-Milorad i Sanja Prodanov

Junior class

1.RED WIND MIRRA BIG HEAD BEAUTISE-Junior Club winer,V1 .ow.-Milan Segić

2.I BRAVI RAGAZZI QUADROPHENIA-V2,-ow.Vera i Jovan Crnobrnja

3.MRS LULU –,ow.-Sabo Tibor

Open class

1.DONA VOM TANNEFELD-CAC,V1, Club winer,.vl.-Igor Mesaroš

2.BARONESSA DONA DE NARDO WETLAND-V2,.vl.Zoran Trtić

 

BREED: Mastif

MALES

Junior class

1.DANUBE TITAN ACE-V1, Junior Club winner,ow.-Vlajkov Miloš

2.BOROS BAJNOK COLBY-V2,.ow.-Robert Ereš

Open class

1.DANUBE TITAN LEAF FROM HEAVEN-CAC,V1,ow. Miloš Vlajkov

2.BOROS BAJNOK VAGANY-V2,.ow. Robert Ereš

Champion class

1.DANUBE TITANS LONELY LITTLE WOLF-CAC,V1, Club winner,BOB,-ow. Miloš Vlajkov

2.MASTIF HILL CHRIS DIZZY SUCESS-V2, ow. Vlajkov Miloš

FEMALES

Junior class

1.PANON MASTIFF AIDA-V1,.ow. Robert Ereš

2.DANUBE TITANS ENERGY-V2, ow. Vlajkov Miloš

3.DANUBE TITANS ARIEL-V3 ow. Vlajkov Miloš

4.DANUBE TITANS AGATA-V4 ow. Vlajkov Miloš

Intermedioa class

1.PANON MASTIFF ANDA-V1,CAC, ow.-Rober Ereš

2.NILLA DEL FRACASSO-V2, ow.Vlajkov Miloš

Open class

1.BOROS BAJNOK PYPER-V1,CAC, ow.-Robert Ereš

2.ANGOL KERTI NAMES ADEL-V2, ow. Robert Ereš

3.BESSI-V3,.ow.Vlajkov Miloš

Champion class

1.ABA BREZOVICA-V1,CAC,ZRELI KLUPSKI POBEDNIK, ow. Vlajkov Miloš